SecurityController :: login
Request
GET Parameters
None
POST Parameters
None
Uploaded Files
None
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\SecurityController::login" |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.main" |
| _redirected | true |
| _route | "app_login" |
| _route_params | [] |
| _security_authenticators | [] |
| _security_firewall_run | "_security_main" |
| _security_skipped_authenticators | [ Symfony\Component\Security\Http\Authenticator\Debug\TraceableAuthenticator {#552 -supports: false -passport: null -duration: null -stub: "Symfony\Component\Security\Http\Authenticator\FormLoginAuthenticator" -authenticated: null -exception: null -authenticator: Symfony\Component\Security\Http\Authenticator\FormLoginAuthenticator {#485 …} } Symfony\Component\Security\Http\Authenticator\Debug\TraceableAuthenticator {#556 -supports: false -passport: null -duration: null -stub: "Symfony\Component\Security\Http\Authenticator\RememberMeAuthenticator" -authenticated: null -exception: null -authenticator: Symfony\Component\Security\Http\Authenticator\RememberMeAuthenticator {#557 …} } ] |
| _stopwatch_token | "1aab5f" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept | "text/x-component" |
| accept-encoding | "gzip, deflate" |
| connection | "close" |
| content-type | "multipart/form-data" |
| cookie | "PHPSESSID=rba04jui8ngvgcau9evmacepr3; main_deauth_profile_token=1f4ad5; sf_redirect=%7B%22token%22%3A%221f4ad5%22%2C%22route%22%3A%22app_dashboard%22%2C%22method%22%3A%22GET%22%2C%22controller%22%3A%7B%22class%22%3A%22App%5C%5CController%5C%5CDashboardController%22%2C%22method%22%3A%22index%22%2C%22file%22%3A%22%5C%2Fvar%5C%2Fwww%5C%2Fhtml%5C%2Flemeldois-crm%5C%2Fsrc%5C%2FController%5C%2FDashboardController.php%22%2C%22line%22%3A17%7D%2C%22status_code%22%3A302%2C%22status_text%22%3A%22Found%22%7D" |
| host | "app.clublemeldois.fr" |
| next-action | "test" |
| user-agent | "Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36" |
| x-php-ob-level | "1" |
Request Content
Request content not available (it was retrieved as a resource).
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "text/html; charset=UTF-8" |
| date | "Wed, 20 May 2026 15:21:03 GMT" |
| x-debug-token | "ef386c" |
Cookies
Request Cookies
| Key | Value |
|---|---|
| PHPSESSID | "rba04jui8ngvgcau9evmacepr3" |
| main_deauth_profile_token | "1f4ad5" |
| sf_redirect | "{"token":"1f4ad5","route":"app_dashboard","method":"GET","controller":{"class":"App\\Controller\\DashboardController","method":"index","file":"\/var\/www\/html\/lemeldois-crm\/src\/Controller\/DashboardController.php","line":17},"status_code":302,"status_text":"Found"}" |
Response Cookies
No response cookies
Session 2
Session Metadata
| Key | Value |
|---|---|
| Created | "Wed, 20 May 26 17:21:03 +0200" |
| Last used | "Wed, 20 May 26 17:21:03 +0200" |
| Lifetime | 0 |
Session Attributes
| Attribute | Value |
|---|---|
| _security.main.target_path | "https://app.clublemeldois.fr/" |
Session Usage
2
Usages
Stateless check enabled
| Usage |
|---|
Symfony\Component\Security\Http\Authentication\AuthenticationUtils:38
[
[
"file" => "/var/www/html/lemeldois-crm/vendor/symfony/security-http/Authentication/AuthenticationUtils.php"
"line" => 38
"function" => "has"
"class" => "Symfony\Component\HttpFoundation\Session\Session"
"type" => "->"
]
[
"file" => "/var/www/html/lemeldois-crm/src/Controller/SecurityController.php"
"line" => 17
"function" => "getLastAuthenticationError"
"class" => "Symfony\Component\Security\Http\Authentication\AuthenticationUtils"
"type" => "->"
]
[
"file" => "/var/www/html/lemeldois-crm/vendor/symfony/http-kernel/HttpKernel.php"
"line" => 183
"function" => "login"
"class" => "App\Controller\SecurityController"
"type" => "->"
]
[
"file" => "/var/www/html/lemeldois-crm/vendor/symfony/http-kernel/HttpKernel.php"
"line" => 76
"function" => "handleRaw"
"class" => "Symfony\Component\HttpKernel\HttpKernel"
"type" => "->"
]
[
"file" => "/var/www/html/lemeldois-crm/vendor/symfony/http-kernel/Kernel.php"
"line" => 193
"function" => "handle"
"class" => "Symfony\Component\HttpKernel\HttpKernel"
"type" => "->"
]
[
"file" => "/var/www/html/lemeldois-crm/vendor/symfony/runtime/Runner/Symfony/HttpKernelRunner.php"
"line" => 35
"function" => "handle"
"class" => "Symfony\Component\HttpKernel\Kernel"
"type" => "->"
]
[
"file" => "/var/www/html/lemeldois-crm/vendor/autoload_runtime.php"
"line" => 32
"function" => "run"
"class" => "Symfony\Component\Runtime\Runner\Symfony\HttpKernelRunner"
"type" => "->"
]
[
"file" => "/var/www/html/lemeldois-crm/public/index.php"
"line" => 5
"args" => [
"/var/www/html/lemeldois-crm/vendor/autoload_runtime.php"
]
"function" => "require_once"
]
]
|
Symfony\Component\Security\Http\Authentication\AuthenticationUtils:57
[
[
"file" => "/var/www/html/lemeldois-crm/vendor/symfony/security-http/Authentication/AuthenticationUtils.php"
"line" => 57
"function" => "get"
"class" => "Symfony\Component\HttpFoundation\Session\Session"
"type" => "->"
]
[
"file" => "/var/www/html/lemeldois-crm/src/Controller/SecurityController.php"
"line" => 18
"function" => "getLastUsername"
"class" => "Symfony\Component\Security\Http\Authentication\AuthenticationUtils"
"type" => "->"
]
[
"file" => "/var/www/html/lemeldois-crm/vendor/symfony/http-kernel/HttpKernel.php"
"line" => 183
"function" => "login"
"class" => "App\Controller\SecurityController"
"type" => "->"
]
[
"file" => "/var/www/html/lemeldois-crm/vendor/symfony/http-kernel/HttpKernel.php"
"line" => 76
"function" => "handleRaw"
"class" => "Symfony\Component\HttpKernel\HttpKernel"
"type" => "->"
]
[
"file" => "/var/www/html/lemeldois-crm/vendor/symfony/http-kernel/Kernel.php"
"line" => 193
"function" => "handle"
"class" => "Symfony\Component\HttpKernel\HttpKernel"
"type" => "->"
]
[
"file" => "/var/www/html/lemeldois-crm/vendor/symfony/runtime/Runner/Symfony/HttpKernelRunner.php"
"line" => 35
"function" => "handle"
"class" => "Symfony\Component\HttpKernel\Kernel"
"type" => "->"
]
[
"file" => "/var/www/html/lemeldois-crm/vendor/autoload_runtime.php"
"line" => 32
"function" => "run"
"class" => "Symfony\Component\Runtime\Runner\Symfony\HttpKernelRunner"
"type" => "->"
]
[
"file" => "/var/www/html/lemeldois-crm/public/index.php"
"line" => 5
"args" => [
"/var/www/html/lemeldois-crm/vendor/autoload_runtime.php"
]
"function" => "require_once"
]
]
|
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "9d665047ac78cf3bef6c1f055dce2e2a" |
| APP_SHARE_DIR | "var/share" |
| DATABASE_URL | "mysql://lemeldois_crm:App-LeM3ldois2026!@127.0.0.1:3306/lemeldois_crm?serverVersion=8.0&charset=utf8mb4" |
| DEFAULT_URI | "http://localhost" |
| FROM_EMAIL | "t.ascoet@ascoet.com" |
| FROM_NAME | "Le Meldois" |
| MAILER_DSN | "smtp://958ef7001%40smtp-brevo.com:xsmtpsib-38e9ff228025cdcac8101fe8f5a5cbf28b2e218a4f397e8e0ab42151355bce75-LaYUiM7u7z86tyUj@smtp-relay.brevo.com:587?encryption=tls" |
| MESSENGER_TRANSPORT_DSN | "sync://" |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "1" |
| APP_PROJECT_DIR | "/var/www/html/lemeldois-crm" |
| APP_RUNTIME | "Symfony\Component\Runtime\SymfonyRuntime" |
| APP_RUNTIME_OPTIONS | [ "project_dir" => "/var/www/html/lemeldois-crm" ] |
| CONTENT_TYPE | "multipart/form-data" |
| CONTEXT_DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/lemeldois-crm/public" |
| CONTEXT_PREFIX | "" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/html/lemeldois-crm/public" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT | "text/x-component" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip, deflate" |
| HTTP_CONNECTION | "close" |
| HTTP_COOKIE | "PHPSESSID=rba04jui8ngvgcau9evmacepr3; main_deauth_profile_token=1f4ad5; sf_redirect=%7B%22token%22%3A%221f4ad5%22%2C%22route%22%3A%22app_dashboard%22%2C%22method%22%3A%22GET%22%2C%22controller%22%3A%7B%22class%22%3A%22App%5C%5CController%5C%5CDashboardController%22%2C%22method%22%3A%22index%22%2C%22file%22%3A%22%5C%2Fvar%5C%2Fwww%5C%2Fhtml%5C%2Flemeldois-crm%5C%2Fsrc%5C%2FController%5C%2FDashboardController.php%22%2C%22line%22%3A17%7D%2C%22status_code%22%3A302%2C%22status_text%22%3A%22Found%22%7D" |
| HTTP_HOST | "app.clublemeldois.fr" |
| HTTP_NEXT_ACTION | "test" |
| HTTP_USER_AGENT | "Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36" |
| PATH | "/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/snap/bin" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| QUERY_STRING | "" |
| REDIRECT_HTTPS | "on" |
| REDIRECT_SSL_TLS_SNI | "app.clublemeldois.fr" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REDIRECT_URL | "/login" |
| REMOTE_ADDR | "213.108.3.46" |
| REMOTE_PORT | "49734" |
| REQUEST_METHOD | "GET" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1779290463 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1779290463.7148 |
| REQUEST_URI | "/login" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/html/lemeldois-crm/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "54.38.157.200" |
| SERVER_ADMIN | "[no address given]" |
| SERVER_NAME | "app.clublemeldois.fr" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SIGNATURE | "" |
| SERVER_SOFTWARE | "Apache" |
| SSL_TLS_SNI | "app.clublemeldois.fr" |
| SYMFONY_DOTENV_PATH | "/var/www/html/lemeldois-crm/.env" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_SECRET,APP_SHARE_DIR,DEFAULT_URI,DATABASE_URL,MESSENGER_TRANSPORT_DSN,MAILER_DSN,FROM_EMAIL,FROM_NAME" |